Kurumsal Web Sitesi Tasarımında Olması Gerekenler

   Kurumsal web siteleri; firmaların, kurumların yaptığı işleri ve kendilerini anlatıp ifade ettikleri alanlardır.
   Kurumsal site tasarımları için gereklilikler, aslında tasarım brifinginin özünü oluşturacak bilgileri içerir. Kurumsal bir web sitesi tasarlayacak tasarımcı, firmanın tüm kurumsal kimliğine hakim olmalıdır. Tasarımcılar firmanın kurumsal ve görsel kimliği hakkında maksimum bilgi ve malzemeye sahip olmalıdır.
   Bazı firmaların kendileri için oluşturdukları marka rehberleri (Brand Guideline) vardır. Bu rehberler içerisinde, markanın kendisini görsel olarak ifade eden her unsur detaylı ve kullanım örnekleri ile birlikte yer alır.
 
 
 

Kurumsal Siteler İçin Ara Yüz Tasarımı

   E-Ticaret sitelerini mağaza ya da mağazalar zincir olarak nitelendirirsek, kurumsal siteleri bu mağazaların ana ofisi, ya da yazıhanesi gibi değerlendirmek daha akla yatkın bir anlatım biçimi olsa gerek…
 
   Aslında kurumsal site kavramını oldukça geniş bir çerçeve kapsamında tutmakta fayda var. Çünkü kurumsal siteleri sadece belli özelliklere sahip ticari kurumlar için değil, aynı zamanda okul, devlet, kamu kurumları ve hatta orduya ait siteler için de kullanabiliriz. Özellikle holdinglerin siteleri içerisinde barındırdıkları bir çok kurum olduğundan genel olarak kurumsal site tanımına en yatkın oluşumlardır. Kurumsal siteler cümlesindeki ayrışmanın özü ise o sitede bir ürün ya da hizmet satılmadığı, ancak o ürün ve hizmeti üreten kurumlar hakkında bilgi verici platformlar olmasıdır. Bu noktada iki işi aynı anda yapan oluşumlar olduğu gerçeğini de göz ardı etmeden, bunların istisnai durumlar olduğunun altını çizmek gerekir.
 
   Yani hem ürettiği malı internet üzerinden satan hem de o markayı üreten firmalar hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz sitelere de rastlamanız mümkündür.
 
Hasan Yalçın
 
 

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Siteleri İçin Ara Yüz Tasarımı başlıklı makalemizde e-ticaret sitelerinde tasarım, e-ticaret sitesi grafikleri ve e-ticaret sitesi örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Bırak. Bu konu hakkında fikrin olduğunu düşünüyorum.

× beş = 5